Jak łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wpływa na inne uprawnienia pracownicze?
Na jaki etat pracownik korzystający z urlopu może wrócić do swojej firmy? Jak to przekłada się na jego wynagrodzenie, zasiłek oraz długość tego urlopu? Czy to rozwiązanie dotyczy obojga rodziców?
Przepisy prawa pracy normujące uprawnienia związane z rodzicielstwem w ostatnim czasie przechodziły wiele zmian. Niewątpliwie ich celem było m.in. ułatwienie łączenia aktywności zawodowej i sprawowania opieki nad dziećmi. Jedną z instytucji wpisującą się w ten trend jest możliwość świadczenia pracy w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Prawo i wymiar urlopu
Pracownicy-rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem (art. 1821a § 1 k.p.) w wymiarze:
∑ 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
∑ 43 tygodni – po urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Natomiast dla rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi odpowiednio 65 oraz 67 tygodni (art. 1821a § 2 k.p. w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”).
Co istotne, urlop w powyższych wymiarach przysługuje łącznie obojgu rodzicom dziecka. Natomiast indywidualnie każdy rodzic – w ramach wspólnej puli urlopu rodzicielskiego – ma wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Innymi słowy, jeśli rodzic nie wykorzysta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta